Ziarninowanie jest jednym z naturalnych procesów zachodzących w trakcie gojenia rany. Jeśli jednak w okolicy naszego przekłucia pojawia się przerost tkanki (zwany ziarniną) może to być sygnał, że nie goi się ono prawidłowo. Należy pamiętać również, że ziarnina w niektórych sytuacjach może pojawić się także przy przekłuciach, które już dawno uważaliśmy za wygojone.
PRZYCZYN POWSTAWANIA ZIARNINY MOŻE BYĆ KILKA.
Do najczęstszych należą:
- urazy mechaniczne (np. zahaczenie lub naderwanie kanału przekłucia),
- biżuteria nieodpowiednio dobrana do rodzaju przekłucia,
- biżuteria słabej jakości,
- nieprawidłowo wykonane przekłucie,
- indywidualne skłonności organizmu do tworzenia się bliznowców,
- przyjmowanie leków mogących zaburzać prawidłowy proces gojenia się ran (np. kuracja Izotekiem).
JAK ROZPOZNAĆ ZIARNINĘ?
Jeśli w okolicy swojego przekłucia (zarówno świeżego, jak i wygojonego) zauważysz niepokojące zmiany, powinieneś niezwłocznie udać się do swojego piercera, który pomoże Ci określić, czy to rzeczywiście ziarnina.Kiedy jednak nie masz możliwości skonsultowania problemu z piercerem, możesz samodzielnie spróbować rozpoznać ziarninę. Główne cechy rozróżniające ziarninę od np. infekcji to:
- brak dolegliwości bólowych: mimo że ziarnina może powodować dyskomfort, nie powoduje ona pieczenia ani swędzenia,
- zmiana jest miękka i sucha: z kanału nie wydobywa się krew ani ropa (którą łatwo rozróżnić od limfy po lepkiej konsystencji, nieprzyjemnym zapachu i biało-zielonkawym kolorze),
- ziarnina zwykle przyjmuje kolor zbliżony do koloru skóry.
JAK POZBYĆ SIĘ ZIARNINY?
Walką z ziarniną najlepiej zająć się dopiero wtedy, kiedy przekłucie jest już wygojone, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia kanału.Najistotniejszą kwestią jest ustalenie, czy powodem powstania ziarniny nie jest źle dobrana biżuteria. Jeżeli kolczyk jest nieodpowiednich rozmiarów, może powodować irytację tkanki, która kończy się powstawaniem ziarniny. Taka sama sytuacja może wystąpić w przypadku noszenia biżuterii słabej jakości. Dlatego pierwszym krokiem zawsze powinno być skonsultowanie z piercerem czy zmiana nie jest powodowana źle dobraną biżuterią oraz ewentualna wymiana kolczyka.Jeśli jednak powód jest inny, a ziarnina jest wyjątkowo uciążliwa, w trakcie gojenia przekłucia można miejscowo zastosować pastę cynkową, nakładając ją zgodnie z instrukcją użytkowania.W przypadku przekłuć zagojonych, ziarninę można wyleczyć stosując jedną z poniższych metod:
- olejek z drzewa herbacianego – patyczkiem kosmetycznym nacieramy zmianę przez 2-3 minuty 2 razy dziennie przez okres 5-7 dni. Po ustąpieniu ziarniny należy przez kilka dni kontynuować zabiegi – ziarnina niestety lubi powracać;
- papka z aspiryny (zawarty w niej pochodne kwasu acetylosalicylowego mają właściwości wysuszające) – rozkruszoną tabletkę aspiryny należy w czystym naczyniu zakropić solą fizjologiczną tak, aby otrzymać konsystencję gęstej pasty. Powstałą pastą możemy delikatnie nacierać zmianę przez 2-3 minuty 2 razy dziennie lub nakładać 2 razy dziennie na 10-15 minut – tutaj również ważna jest systematyczność.
Ważne, aby w walce z ziarniną zdecydować się na jedną metodę i nie mieszać ze sobą. Jeśli Twoja ziarnina nie znika lub pojawiają się inne niepokojące objawy, zgłoś się do swojego piercera, który wskaże Ci dalsze metody postępowania.